Уреди за вграждане - предимства и недостатъци
Чудите се дали да изберете свободностоящи или вградени уреди за вашата нова кухня? От цветни, свободностоящи хладилници до елегантни фурни за вграждане – вашият избор на уреди не само оказва влияние върху начина, по който усвоявате пространството и използвате вашата кухня, но също така влияе и на нейния интериор. Особено, ако разполагате с ограничено място, решението наистина е от съществено значение. В тази статия ще разглеждаме плюсовете и минусите и на двете, за да ви помогнем да решите кое е най-подходящото решение за вашата кухня.
Ако планирате по-сериозен ремонт на кухнята, възползвайте се от списъка със специалисти на МайсторПлюс.
Предимства
Най-очевидните предимства на уредите за вграждане са постоянството в естетиката на вашата кухня и безопасността на всички уреди, оставащи скрити зад шкафове и врати. Освен това, за разлика от свободно стоящите уреди, които могат да бъдат обемисти и понякога дори да диктуват оформлението на вашето работно пространство в кухнята, уредите за вграждане спестяват пространство, тъй като са направени да се адаптират към зоните, които иначе не бихте използвали ефективно - ъгли, пространство около комин и т.н.
Кухненските уреди за вграждане са ергономични, тъй като са компактни, лесни за използване и безопасни. Подходящи както за големи, така и за малки кухни и са доста гъвкави в този аспект. Ако решите да интегрирате уреди за вграждане във вашия дом, това може да увеличи стойността на жилището, ако планирате да го продадете. Уреди за вграждане като перални, сушилни и съдомиялни могат да бъдат много по-тихи зад вратата на шкафа, отколкото техните свободно стоящи “колеги”.
Недостатъци
Тъй като вградените уреди са интегрирани в дома ви, може да се наложи да ги оставите, ако решите да се преместите. Промяната в дизайна на кухнята или преместването на шкафове става доста по-трудно при вградените уреди. Освен това тяхното инсталиране е по-скъпо и вероятността да платите повече за тях в сравнение със свободно стоящите им версии със същите спецификации е голяма. Уредите за вграждане се ремонтират по-трудно от свободностоящите, по-трудни са за смяна и обикновено са по-малки от свободностоящите, тъй като елементите, в които са вградени, също заемат ценно място. И на на последно място - уредите за вграждане са склонни да консумират повече енергия. Хладилниците например се нуждаят от по-мощни системи за охлаждане.
Какво да изберете?
Най-важното нещо, за което трябва да помислите, когато избирате между вградени или свободностоящи уреди, е формата и размерът на вашата кухня. Ако кухнята е малка, интегрирането на всичките ви уреди в шкафове може да ви помогне да ѝ придадете подреден и изчистен вид. Ако вашата кухня е голяма, в по-стар имот и има нестандартна форма, може би свободно стоящите уреди са по-добър вариант. Интегрирането на бяла техника в много малка кухня може да намали усещането за претрупаност и да създаде илюзия за повече пространство. Но кухнята в по-стар имот, от друга страна, може да има кътчета и пролуки, които трябва да се усвоят по максимално ефективен начин.
Разбира се, всички зависи и от вашите лични предпочитания и начин на живот. Когато избирате, винаги се съобразявайте с конкретното пространство и възможностите, които то предлага. При нужда от допълнителен съвет или професионална намеса, свържете се с екипа от специалисти на МайсторПлюс.
Иван
Електроуслуги, София56 извършени проекта
Иван
Електроуслуги, София56 извършени проекта
Васил Василев
Цялостен ремонт, София91 извършени проекта
Васил Василев
Цялостен ремонт, София91 извършени проекта
Даниел Костадинов
Електроуслуги, София68 извършени проекта
Стефан Василев
Електроуслуги, София56 извършени проекта